Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 43 Ürün

Kremayer Dişli Nedir? Kullanım Alanı Nelerdir?

Kremayer dişli, bir dişli çark çeşidi olarak tanımlanabilir. Üzerinde düz ya da helisel açılmış olan çubuklar, kremayer dişli olarak adlandırılmaktadır. Bu dişlilerin karşısında genellikle küçük bir silindirik dişli çalışır ve bu dişli ise pinyon olarak adlandırılır. Kremayer dişlinin çalışması esnasında arzu edilen düzgünlük ve sessizlik için dişlilerin helis, spiral ve düz şekilde açılması gerekmektedir. Bunların yanı sıra kremayer dişliler, piyon adı verilen dişli ile beraber bir dişli çifti oluşturarak kullanılmaktadır. Bu sayede doğrusal hareket dairesel harekete ya da dairesel hareket ise doğrusal harekete çevrilebilmektedir.

Büyük güç iletimi sırasında en az kuvvet harcamak adına kullanılan kremayer dişliler, karşılık dişlileri ve sonsuz vida ile beraber kullanılmaktadır. Yine bu dişliler çalıştıkları dişlinin adı ile anılırlar. Peki, bu kremayer dişlilerin kullanım alanları nelerdir?

Kremayer Dişli Kullanım Alanları

Kremayer dişlinin dişler helis ya da düz olarak yapılmaktadır. Bu doğrultuda kremayer dişliler; dikey hareket yapan tezgâhlarda, bazı kumandalarda ya da vinçlerin ileri geri hareket mekanizmalarında kullanılmaktadır. Ancak kremayer dişli kullanım alanları bunlar ile sınırlı değildir. İşte kremayer dişlilerin diğer kullanım alanları…

Makine ve İmalat Sektörü

Kremayer dişli kullanım alanlarının başında makine ve imalat sanayi yer almaktadır. Bu doğrultuda özellikle dikey hareket yapan tezgâhlarda sıklıkla bu dişli sistemlerinin kullanımı ile karşılaşılmaktadır. Kremayer dişlilerin en çok kullanıldığı yerlerden birisi de CNC tezgâhlardır. Yine matkap tezgâhı tablasının yukarı-aşağı inme mekanizmasında da kullanıldıkları görülmektedir.

Kremayer dişlilerin makinelerde kullanımına verilecek bir diğer örnek ise torna tezgâhlarıdır. Silindirik makine parçalarının imal edildiği bu tezgâhlarda, arabanın kayıt üzerinde sağa ve sola hareket ettirilmesi bu dişliler ile sağlanmaktadır.

Otomotiv Sektörü

Kremayer dişlilerin kullanım alanlarından birisi de otomobillerdir. Bir direksiyon simidinin dönme hareketini, otomobilin yönlendirilmesi için gerekli olan sağ/sol hareketine dönüştüren parçalar kremayer dişlilerdir.

Tüm bunların yanı sıra kremayer dişliler, robotik sistemlerde dairesel hareketi doğrusal harekete çevirmek adına kullanılan oldukça önemli mekanizmalardır. Bu doğrultuda kremayer dişli ve pinyon dişli fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için sitemizi inceleyebilir, dilediğiniz ürünü farklı ödeme seçenekleri ile satın alabilirsiniz.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?