Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 16 Ürün

Servo Motor Ve Sürücüleri

Servo Motor Nedir?

Servo motor bir mekanizmanın performansını etkileyebilecek sorunları geri bildirim sinyalleri yardımı ile kısa vakit aralığında sorunları denetim eden ve bu sorunları engel olan bir DC motor çeşididir. Servo motor dönüş yönünün belirli açılarda dönmesinin istenilen program alanlarında tercih edilir.

Servo motorlar birtakım program alanlarında motorun yüksek süratlerde sık sık dönmesinin istenmediği ve belirli Aralıklar ve açılarda pozisyon almalar da kullanılır. En çok sarfedilen program kısmı robot teknolojisidir. Servo motorlar içerisinde belirleme edilen AC, DC ve step motor bulunuyordur; ve birtakım durumlarda servo motorlar step motorlarla karıştırılabilir. Bu iki motoru bir birinden nasıl ayırabiliriz?

Step motorlardan tek kablo grubu çıkar. Servo motorlardan ise iki kablo grubu çıkmaktadır. Bu kablo gruplarından biri enerji kablosu başka kablo grubu ise sinyal kablosudur. Sinyal kabloları enkoder kablolarıdır. Soketlerde ise ince pimler belirleme edilen soket enkoder kalın pimlerin bulunduğu soket ise enerji besleme grubudur. Servo motorları denetim etmek amacıyla servo sürücülere gereksinim duyulmaktadır. Bu sürücüler yardımıyla servo’dan gelen sinyaller ile hareketini ve süratini denetim eder. Servo motor tipleri AC VE DC olarak iki türdür.

Servo motorun miline bağlı bir enkoder vardır. Bu enkoder servo’nun dönüş yönünü, süratini ve dönüş açısını sık sık denetim etmek amacıyla servo sürücüsüne sinyal gönderir ve sürücüye gelen sinyallere göre servo motora komut sunar ve Geri besleme sinyali ile denetim edilir. Normal servo motorlar 0 ile 180 derece arasında açısal hareketleri denetim eder.

Servo Motor ve Sürücü Seçimi

Servo motor seçimi yapılırken düzenin kullanacağı güç, motora binecek yük, sürat ve tork gibi değişkenler eskiden belirleme edilerek ona göre bir seçim yapılır. Mekanik sistemleri hazır olan hallerde şayet motorun fiziksel ebatı da mühim ise seçim değişkenleri arasına bu da dahil edilir. Motor seçimi gerçekleştirdikten sonra sıra servo sürücü seçmeye gelir. Servo sürücü hesaplanan değişkenlere göre seçilen motorun kullanacağı maksimum voltaj ve akım değerlerini baz alınarak seçilir. Kullanılacak işin hassasiyetine göre sürücünün anahtarlama frekansı da öneme alınır.

Servo Sürücülerin Kullanım Alanları

Servo sürücüler, servo motorlara gereksinim duyulan her alanda kullanılırlar. Bunlara numune olarak robotik ve mekanik üretim ekipmanları önde gelir. Biraz daha spesifikleştirmek istersek, üretim hatlarında sarfedilen nerdeyse bütün cihazlarda servo motor ve servo motor sürücüler yer almaktadır. Bir plastik enjeksiyon makinesinin presleme prosedürünü yapan motor da, üretim hattını denetim eden konveyör bant da, ürünlere damga basan alette de servo motor ve onu sürmek amacıyla de servo sürücüler kullanılmaktadır. Hem de robotik alanda en çok sarfedilen motor ve sürücü türüdür. Robot kolların hepsi ortamında servo motor ve sürücü barındırır. Bu sayede otonom araba üretim tesislerinde el değmeden üretim hattından bir vasıta çıkabilmektedir.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?